تبلیغات
**شهدای زنده(جانبازان)** - نشریه تایم گزارش داد
**شهدای زنده(جانبازان)**
ماایستاده ایم *we Resist*
درباره ما

بسم رب الشهدا و الصدیقین
این وبلاگ در راستای ارزشها،عقاید و اعتقادات بنده به دین،نظام و ولایت که پیشکشی است به تمام ایثارگران به ویژه جانبازان عزیز کشورمان ایران.
دلی همرنگ طوفان داری ای دوست
نگاهی همچو باران داری ای دوست
سحر وقت نمازت روی تختت
قراری با شهیدان داری ای دوست
امام خمینی (ره):تا شرک و کفر هست مبارزه هست و تا مبارزه هست ماایستاده ایم
یادمان باشد که ما خون داده ایم.
یا علی
منوی اصلی
مطالب پیشین
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نویسندگان
دانشنامه عاشورا
دانشنامه عاشورا
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدیدها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین به روز رسانی :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
ارسال شده در شنبه 23 فروردین 1393 ساعت 02:28 ب.ظ نویسنده : شرمندگان

تایم: زخم تازه سلاح های "شیمیایی"بر پیکر ایران

مجله تایم تاثیر تحریم ها بر جانبازان شیمیایی را افشا كرد

ارزیابی طبقه بندی نشده منتشر شده ای از سوی سیا در سال 1991 میلادی نشان می دهد که ایران به دلیل استفاده دولت عراق از عامل عصبی در دهه 80 میلادی بیش از 50 هزار فرد آسیب دیده دارد.

به گزارش وبلاگ جانبازان شیمیایی ایران- خبرنگار نشریه "تایم" در مقاله ای تحت عنوان "ایران هنوز از حملات شیمیایی تاثیر می پذیرد" به تبعات وخیم و گسترده حملات شیمیایی انجام شده توسط دولت عراق در دوره زمامداری "صدام حسین" و در فاصله جنگ ایران و عراق اشاره می کند و در این مورد با چند نفر از آسیب دیدگان حملات شیمیایی مصاحبه کرده است.

"رابین رایت" نویسنده نشریه "تایم" با اشاره به این موضوع که ایرانیان هنوز هم خاطره حملات شیمیایی نیروهای نظامی عراقی در جریان جنگ هشت ساله ایران – عراق را به یاد دارند می نویسد: "حسن حسنی سعدی" هر روز در حال مرگ است و وضعیت وخیمی دارد چرا که 30 سال پیش در جریان جنگ بر اثر حمله شیمیایی نیروهای عراقی آسیب دید. ایرانیان هنوز خاطره آن روزها را به یاد دارند.

 این جانباز شیمیایی جنگنده های عراقی و لحظه بمباران مواضع توسط آن ها را به خاطر می آورد. او در این مورد می گوید "من هنوز هم آن لحظه و بوی گاز فلفل را احساس می کنم."او هنوز بوی تند گاز خردل را به یاد می آورد."

 نویسنده نشریه "تایم" در ادامه گزارش با اشاره به نتایج وخیم حملات شیمیایی عراق علیه ایران می نویسد: "سعدی 18 ساله بود که برای شرکت در جنگ علیه عراق به جبهه های جنگ رفت، جنگی که بزرگترین جنگ تاریخ معاصر محسوب می شود و 8 سال به طول انجامید. او چهره همرزمانش که بر اثر حمله شیمیایی جان خود را از دست دادند را به خاطر می آورد: شش های ورم کرده، از بین رفتن غشای مخاطی و کور شدن چشم ها همگی علائم افرادی بودند که از حملات شیمیایی آسیب دیده بودند.او در جریان حضورش در موزه صلح تهران با ما مصاحبه کرد."

 نویسنده مطلب با اشاره به فعالیت های گسترده پژوهشی و تحقیقاتی ایران برای بررسی تبعات حملات شیمیایی می نویسد: "امروز ایران یکی از بزرگترین آزمایشگاه های بررسی کننده تاثیرات سلاح های شیمیایی را در اختیار دارد چرا که شمار زیادی از قربانیان حملات شیمیایی را در خود جای داده است. با این حال تحقیقات کمی در مورد آنان صورت گرفته چرا که بسیاری از مواجه شدگان به حملات شیمیایی با میزان پایین مواد شیمیایی رو به رو شده بودند. ارزیابی طبقه بندی نشده منتشر شده ای از سوی سیا در سال 1991 میلادی نشان می دهد که ایران به دلیل استفاده دولت عراق از عامل عصبی در دهه 80 میلادی بیش از 50 هزار فرد آسیب دیده دارد. بیشتر اسیب دیدگان با گاز خردل مواجه شده اند."

 نویسنده "تایم" در ادامه می نویسد:"در سال 2000 میلادی دولت ایران کمپینی را از طریق رسانه های آن کشور آغاز کرد که از جانبازان آسیب دیده شیمیایی می خواست تا برای معاینه به پزشکان مراجعه کنند.

دکتر "فرهاد هاشم نژاد" در سال 2002 میلادی به من گفت "دست کم 20 درصد از آسیب دیدگان شیمیایی از شهروندان معمولی غیر نظامی بوده اند که هنوز هم نمی دانند در معرض مواد شیمیایی قرار گرفته بودند." دکتر "شهریار خاطری" در این مورد می گوید که تاکنون بیش از 70 هزار نفر از کسانی که در معرض مواد شیمیایی با دوز پایین قرار داشته اند در مراکز بهداشتی دولتی ثبت نام کرده اند. آنان اکنون در معرض مرگ قرار دارند."

نویسنده مطلب با اشاره به ابعاد فاجعه بار آسیب دیدگان حملات شیمیایی می افزاید "پزشکان ایرانی گفته اند که تعداد کل افراد آسیب دیده از سلاح شیمیایی می تواند بیش از 90 هزار نفر نفری باشد که در جریان جنگ جهانی اول بر اثر مواجهه با مواد شیمیایی جان خود را از دست دادند. سعدی در مصاحبه با من گفت که در سال های گذشته 8 عمل جراحی انجام داده اما هنوز هم از تبعات حملات شیمیایی رنج می برد. او هم چنین توانایی کار کردن ندارد گرچه به طور داوطلبانه در موزه صلح تهران فعالیت می کند."

 نویسنده "تایم" با اشاره به مراکز درمانی ایران برای معالجه آسیب دیدگان از حملات شیمیایی می نویسد:"در تهران، اغلب قربانیان حملات شیمیایی به بیمارستان "ساسان" انتقال داده می شوند. این بیمارستان مجهز به تجهیزاتی است که پیش از انقلاب ایران به آن کشور صادر شده بودند. "ابوالفضل افضلی" یکی از 22 جانباز شیمیایی است که با مرگ دست و پنجه نرم می کند. من ماه دسامبر گذشته به دیدار او رفتم. این جانباز شیمیایی به من گفت "تنها آرزویم این است که بتوانم یک بار دیگر نفسی عمیق بکشم."

 نویسنده نشریه "تایم" با اشاره به تاثیر منفی تحریم ها بر روند درمان جانبازان شیمیایی می نویسد "تحریم های وضع شده علیه ایران وضعیت درمان جانبازان شیمیایی را دشوارتر از قبل کرده است. علیرغم معافیت هایی که کشورهای غربی برای کمک های بشردوستانه به ایران قائل شده اند، تحریم نظام بانکی ایران باعث شده تا نقل و انتقالات مالی با دشواری صورت گیرد و امکان واردات آسان دارو به ایران وجود نداشته باشد.

 من با یکی از جانبازان شیمایی به نام "احمد زنگی آبادی" دیدار کردم. او نمی تواند راه برود و به دلیل مشکلات تنفسی ناشی از حمله شیمیایی دائما در خانه به سر می برد. از زمان تشدید تحریم ها علیه ایران داروهای خارجی ای که این جانباز شیمیایی مصرف می کند به ایران نمی رسند. او در این مورد به من می گوید:"چهار ماه است که زندگی برایم تبدیل به یک زندان شده است."