**شهدای زنده(جانبازان)**
ماایستاده ایم *we Resist*
درباره ما

بسم رب الشهدا و الصدیقین
این وبلاگ در راستای ارزشها،عقاید و اعتقادات بنده به دین،نظام و ولایت که پیشکشی است به تمام ایثارگران به ویژه جانبازان عزیز کشورمان ایران.
دلی همرنگ طوفان داری ای دوست
نگاهی همچو باران داری ای دوست
سحر وقت نمازت روی تختت
قراری با شهیدان داری ای دوست
امام خمینی (ره):تا شرک و کفر هست مبارزه هست و تا مبارزه هست ماایستاده ایم
یادمان باشد که ما خون داده ایم.
یا علی
منوی اصلی
مطالب پیشین
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نویسندگان
دانشنامه عاشورا
دانشنامه عاشورا
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدیدها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین به روز رسانی :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
ارسال شده در شنبه 6 دی 1393 ساعت 12:07 ب.ظ نویسنده : شرمندگان

خاطرات قسمت چهارم

[ پیروزی انقلاب اسلامی ]

بیش از چندی نگذشت که با یاری خداوند منان و توجهات ولی عصر(عج) با رهبری امام خمینی (ره) انقلاب اسلامی به پیروزی[۱] رسید ، در این ایام با لطف الهی بسیار مورد اعتماد همگان بودم ، به همراه بزرگان روستا در بسیاری از امور اساسی فعالیت داشته و در اصل جزء افراد مطرح و تاثیر گذار بر امور بودم .

از جایی که انجمن‌های قدیم غیر قانونی بوده و نزد مردم مقبولیت نداشتند ، جهت سر و سامان دادن به مشکلات روستا ، کمیته‌ای متشکل از جوانان پرشور و معتمدین تشکیل شده و به امور رسیدگی می‌کردیم . چیزی که در آن دوران برای ما ناراحت‌ کننده بود ، جوّ نامناسب قدرت طلبی ، یکه تازی و خان منشی و مسایل از این دستی که بر بیشتر روستاهای کشور حاکم بود و در اینجا هم که چهره انقلابی به خود گرفته و بسیار زیرکانه قاطی تشکلها شده و مزاحمت‌هایی را برای انقلابی‌ها درست میکردند که گاه واقعا ادامه فعالیت دشوار می‌شد .

با دستور حضرت امام(ره) دستور تشکیل بسیج مستضعفین داده شد ، در روستای دهبار بسیار زود افراد زیادی عضو بسیج شده و تمام شبها را بسیار فعال نگهبانی می‌دادند ، با درخواست از پاسگاه طرقبه جهت آموزش بسیجیان هر روز خود بنده با ماشین یکی از اقوام به طرقبه رفته و یک مامورین پاسگاه را به دهبار آورده و بعد از دو ساعت آموزش باز بر می‌گرداندم ، حدود یک ماه این عمل تکرار شده تا به‌قول آنها آموزش تکمیل شد .

[ مهاجرت به مشهد ]

تا سال ۱۳۵۹ همه زندگی من انشاءالله برای رضای پروردگار(سبحانه و تعالی) و در مسیر انقلاب می‌گذشت ، یعنی بیشتر فعالیت شبانه روزانه من صرف امور انقلابی می‌شد ، تا در همین سال خداوند یک فرزند[۲] به من عطا فرمود ، این امر موجب تحرک و تفکر در زندگی گردید و به دلیل عدم علاقه و توانایی در ادامه قالیبافی و نبود کار مناسب مهاجرت به مشهد نمودم .

ابتدا با کار در مغازه یکی از اقوام شروع کرده و ضمن آن برای استخدام در سپاه پاسداران ثبت‌نام کردم ، از جایی که تحصیلاتم ششم ابتدایی بود سپاه نمی‌پذیرفت ، اما به دلیل همان فعالیت‌های سیاسی دوران انقلاب و شناخت روحانیت سرشناس استان و سفارش به مسئولین پذیرش سپاه ، برای استخدامم قرار بر امتحان عقیدتی شد ، روز امتحان را معلوم نموده و در آن روز برگه با بیش از ۷۰ سئوال را جلویم گذاشتند ، بعد از پر کردن برگه به من گفتند فلان تاریخ برای جواب بیا ، در موعد مقرر رفتم و فردی با تعجب پرسید ، تحصیلات شما چقدر است ؟ گفتم : ششم ابتدایی ، با شک و تردید گفت : روی این کاغذ چند جمله بنویس ، منهم نوشتم ، او گفت : اصلا اطلاعات و خطت به سوادت نمی‌آید ، گفتم درس طلبه‌ای هم جسته و گریخته خواندم ، و لذا در امتحانات و مصاحبه‌های بسیار دشوار سپاه شرکت کرده و با عنایت خدای تعالی در اواخر سال ۵۹ به عنوان عضو رسمی سپاه وارد سپاه شدم .

دوره دهم آموزش سپاه به همراه نیروهایی که به‌قول بچه‌های سپاه بسیار حساب‌شده انتخاب شده بودند آغاز شد ، در مدت آموزش به دلیل آمادگی بسیار خوب جسمی و روحی و با لطف خدای منان گرایش شدید به مسایل معنوی که از کودکی به دلیل مانوس بودن با مساجد و روحانیت عجین با جسم و جانم شده بود ، قالب دعاهای تعقیب نماز و.. را حفظ بوده و همانگونه که در مساجد می‌خواندنم ، اینجا هم با خواندن آنها سر نماز و  همچنین تلاوت قرآن کریم در مراسمات متعدد بین برادران سپاه به‌خصوص آنهایی که در حال آموزش بودند همه مرا می‌شناختند و این آشنایی موجب لطف و عنایت این عزیزان الهی در بسیاری جاها شد[۳] .

در دوران آموزشی سپاه به کسی حقوق پرداخت نمی‌کرد ، منهم هیچ منبع درآمدی نداشتم ، همسرم با یک فرزند یک‌ساله و فرزند دیگری که منتظر آن بودیم ، با داشتن مبلغ ناچیزی که اول هر هفته آنهم از دوستان قرض می‌گرفته به همسرم می‌دادم ، فقط با خوردن نان ، و گاه نان و تخم‌مرغ بدون کوچکترین سخنی به‌سر می‌برد ، سه هفته آخر آموزش که جهت اردو صحرایی در کوههای اطراف شاندیز در حال گذراندن این دوره بودیم روزهای سختی را همسرم می‌گذراند ، زیرا تنهایی غربت از یک سو و مشکلات مالی و ایام وضع حمل بدون حضور من از سوی دیگر زندگی را دشوار نموده بود .

بعد از بازگشت از اردو همزمان با ریاست جمهوری بنی‌صدر بود ، گروههای ضد انقلاب با دعوت از ایشان احتمال ناامنی را در مشهد بوجود آورده و سپاه اعلام آماده‌باش نمود ، با مبلغ ناچیزی که نزد همسرم بود و احتمال به‌دنیا آمدن فرزند تازه ، عجیب موجب نگرانی و دلشوره در من شده بود ،  بهر حال محیط نظامی و جای اینگونه مسایل ، هیچ چاره‌ای جز صبر و پناه بردن به خدا نداشتم .

با دستور فرمانده پادگان بنده با جمع دیگری از برادران با لباس شخصی مامور رفتن به محل اجتماع ضد انقلاب شدیم ، آنجا با چهره مردمی و بسیار اندیشمندانه وارد عمل شده ، و با آرام کردن افراد حزب الله و جلوگیری از شعارهای ضد انقلاب جلوی اغتشاش گرفته شد .

بعد از بازگشت به پادگان به افراد مرخصی تشویقی داده شد ، که واقعا آن‌را عنایت خدای تعالی دانسته و فورا از پادگان بیرون رفته و با خجالت به طرف مغازه یکی از پسر دایی‌هایم به نام سید محمود که بسیار به‌من لطف داشت برای قرض کردن مبلغی که از اول آموزش چندین بار تکرار شده بود حرکت کردم ، او هم با کمال خوشرویی مبلغ مورد نظر ما را عنایت کرده و خوشحالی یکدست لباس نوزاد و کمی وسایل خوراکی خریده و به خانه رفتم، انگار دنیا را به همسرم دادند ، با خوشحالی گفت : بیا که انگار خدا ترا رسانده است ، گفتم واقعا لطف خدا بود و ماجرا را صحبت کردم.

رنگ و روی همسرم به من اعلام رفتن دنبال کسی را می‌داد ، به او گفتم نگران نباش من زود برمی‌گردم ، رفتم و خاله‌ام را برداشته و به طرف منزل حرکت کردم ، همسر صاحب‌خانه وقتی حال همسرم را آنطور می‌بیند ، از محل یک قابله خبر کرده و تا من با خاله به منزل رسیدیم ، صدای دلنشین فرزند دختری که بسیار خوش یوم بود به گوش می‌رسید .

همسر صاحب‌خانه با آگاهی از بازگشت ما و دیدن خاله می‌خواست با اعلام این خبر ما را خوشحال کند ، از منزل دوید بیرون و با مهربانی خاصی به خاله و من تبریک گفته و من را هم با خبر سلامت مادر و فرزند کرد  ، منهم فورا بیرون رفته و بعد از لحظاتی با یک جعبه شیرینی به منزل بازگشتم .[۱] ۲۲ بهمن ۱۳۵۷

[۲] مصطفی

[۳] – بیشتر افراد دوره دهم بعدها چه در جبهه و چه در قسمت‌های دیگر سپاه جزء مسئولین شده بودند

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

باسلام یه مدتی ممكنه نباشیم درخدمتتون تاخاطرات سردارصفایی رو قسمتهای بعدی اونو براتون بذاریم شرمنده بخاطرهمین دوقسمت روبا هم  گذاشتم براتون

امیدوارم مفیدبوده باشه

یاعلی

ارسال شده در شنبه 6 دی 1393 ساعت 11:55 ق.ظ نویسنده : شرمندگان

**خاطره قسمت سوم**

[ بعد از زندان سیاسی در روستا ]

هنوز انجمن های روستا فعّال بوده و امور بر عهده آنها بود ، البته از جایی که بعضی از اینها آدمها بدی نبودند مخالفت با انقلاب نمی‌کردند و مقابل ما نمی‌ایستادند ، ولی با کمی تغییر و چرخش انقلابی ، روش و منششان همان رویه قدیم بود ، هنوز افراد زورگو در کنار اینها خواستهایشان را عملی می‌کردند ، منهم از جایی که مشکلات فراوانی را در زندگی از همین موضوع دیده بودم ، حقیقتا از زورگویی‌ها عصبانی می‌شدم .

از سوی انجمن فرد نامناسبی که در بین مردم به بد اخلاقی و بد دهانی معروف بود را به عنوان نگهبان آب داخل روستا گرفته بودند ، من از باغ پدر خانمم که جهت سیب بازکنی رفته بودم باز گشته بودم و آماده می‌شدم برای نماز جماعت و برگزاری جلسه عقیدتی چند نفر از بچه‌های جلسه آمدند و با ناراحتی ابراز داشتند ، نگهبان آب امروز فلان شخص را (که از ضعیف‌ترین افراد روستا بود) کتک زده و شیلنگ آب او را پاره کرده است .

هر کس این خبر را می‌شنید بخاطر وضعیت بسیار رقت‌بار این فرد واقعا ناراحت می‌شد ، در همین حال دیدم این آقا دارد از دور می‌آید، با اشاره من آمد جلو ، به اوگفتم :

می‌گویند امروز هنرمندانه ضعیف‌ترین فرد روستا را کتک زدی و شیلنگش را ریز ریز کرده‌ای ؟

با کمال پررویی و قدرت گفت:  بلـه ! – با خونسردی گفتم چرا ؟ ، گفت : خوب کاری کردم ! ، گفتم : آقای عزیز شما را برای ایجاد امنیت و کمک به همین آدمها ضعیف معلوم کرده‌اند ، نه برای زورگویی ـ با ناراحتی و فریاد گفت : آقا جان اگر اینطور است ، پس چرا مرا که همه اخلاقم را می‌دانند برای اینکار گرفتند ! ـ به او گفتم ـ شما را برای زور گفتن که نگرفتند ـ گفت : چرا مرا برای همین انتخاب کردند ، مگر نمی‌دانستند که من فرد قالی هستم  ، اگر نمی‌خواستند اینطور رفتار کنم فرد دیگری را برای اینکار می‌گرفتند ! ـ گفتم : یعنی شما را گرفتند برای زور کردن به مردم ؟ با قدرت و فریاد بلند فریاد می‌زد و می‌گفت : بلـه ، بلـه ـ منهـم که دیگر طاقتم تاب شده بود گفتم : هر کس تو را برای زور بر مردم گرفته غلط کرده و… ، با شنیدن این حرف بسیار برآشفته و در حالی که با خود قورقور می‌کرد ، به همه بد و بی‌راه می‌گفت به طرف خانه کدخدا رفت .

چیزی نگذشت که کدخدا با اعضای انجمن و افراد دیگری که فامیل و طرفدار آنها بودند را در حالی که بسیار خشمناک و ناراحت بود کنار مسجد مشاهده کردم ، در حالی که پشتم را به مسجد داده بودم ، از هر کسی صدایی بلند بود و به هر طریقی که می‌توانستند اعتراض و گلایه می‌کرد ، واقعا احساس تنهایی می‌کردم ، هیچ‌کس جرات دخالت و دفاع از من نداشت و به تنهایی جواب آنها را می‌دادم .

از آنها سئوال می‌کردم ـ آیا شما این بنده خدا  را برای زور گفتن به مردم مامور کردید ؟ ‌گفتند نه ـ پرسیدم آیا شما ها دیده‌اید من با کسی بدون جهت بی ادبانه رفتار کنم ، علت گفتن این سخن به این آقا ، اعلان این گفته او بود که گفت : انجمن مرا برای زور گفتن گرفتند ! مگر آنها مرا نمی‌شناختند و.. ، وقتی این بنده خدا با اعتقاد چنین حرفی را می‌زند ،  جوابش همین است . خلاصه تا پاسی از شب داد و فریاد او و بعضی افراد که متاسفانه در ظاهر انقلابی هم بود ادامه داشت ، ولی از جایی که این اولین ایستادگی ما در برابر اینها بود و می‌دانستیم این قصه سر دراز دارد ولی نباید کوتاه می‌آمدیم ، و لذا با توکل بر خدا مقتدرانه ایستادم و به آن بنده خدا گفتم : مردم یک آدم زورگو را نمی‌خواهند ، و روی این حرف هم تا پای جان ایستاده‌ام ، او کمی خط و نشان کشید و رفت ، و از فردا هم او را میان ده برای آن کار ندیدیم ، ولی تا مدتها با کارهای ما مخالفت می‌کرد


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات