**شهدای زنده(جانبازان)**
ماایستاده ایم *we Resist*
درباره ما

بسم رب الشهدا و الصدیقین
این وبلاگ در راستای ارزشها،عقاید و اعتقادات بنده به دین،نظام و ولایت که پیشکشی است به تمام ایثارگران به ویژه جانبازان عزیز کشورمان ایران.
دلی همرنگ طوفان داری ای دوست
نگاهی همچو باران داری ای دوست
سحر وقت نمازت روی تختت
قراری با شهیدان داری ای دوست
امام خمینی (ره):تا شرک و کفر هست مبارزه هست و تا مبارزه هست ماایستاده ایم
یادمان باشد که ما خون داده ایم.
یا علی
منوی اصلی
مطالب پیشین
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نویسندگان
دانشنامه عاشورا
دانشنامه عاشورا
آمار وبلاگ
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • کل بازدیدها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین به روز رسانی :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل مطالب :
ارسال شده در چهارشنبه 31 اردیبهشت 1393 ساعت 11:24 ب.ظ نویسنده : شرمندگان

آزادسازی خرمشهر 

در روز سوم خرداد ۱۳۶۱ خورشیدی پس از ۵۷۸ روز اشغال بعنوان مهم‌ترین هدف عملیات بیت‌المقدس در دوره جنگ ایران و عراقتوسط ارتش جمهوری اسلامی ایران (به فرماندهی علی صیاد شیرازی) و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (به فرماندهی محسن رضایی) انجام گرفت. این آزادسازی در پی مرحله چهارم عملیات بیت‌المقدس که از ۱ تا ۴ خرداد ۱۳۶۱ انجام شد، محقق گردید.

روح‌الله خمینی در ۳ خرداد ۱۳۶۱ به مناسبت آزادی خرمشهر پیامی خطاب به ملت ایران صادر کرد. در اولین بخش این بیانیه آمده است:

با تشکر از تلگرافاتی که در فتح خرمشهر به اینجانب شده است، سپاس بی‌حد بر خداوند قادر که کشور اسلامی و رزمندگان متعهد و فداکار آن را مورد عنایت و حمایت خویش قرار داد و نصر بزرگ خود را نصیب ما فرمود.

در جریان آزادسازی خرمشهر حدود ۱۶ هزار نیروی عراقی کشته و زخمی شدند و همچنین ۱۹ هزار نفر نیروی عراقی به اسارت نیروهای ایرانی درآمدند.[۶]ایران در جریان عملیات ۲۶ روزه بیت‌المقدس که به آزادی خرمشهر انجامید ۶٬۰۰۰ کشته (۴٬۴۶۰ کشته سپاه و ۱٬۰۸۶ کشته ارتش) و ۲۴ هزار مجروح داد.

آزادسازی خرمشهر از لحاظ نظامی نقطه عطفی در تاریخ جنگ ایران و عراقشناخته می‌شود. در ایران از این عملیات و روز به عنوان نمادی از پیروزی، مقاومت و ایستادگی در برابر دشمن یاد می‌شود.شورای عالی انقلاب فرهنگی سوم خرداد را در تقویم رسمی ایران به عنوان روز مقاومت، ایثار و پیروزینامگذاری کرده‌است.

نبرد در خرمشهر

موزه دفاع مقدس خرمشهر
موزه دفاع مقدس خرمشهر
موزه دفاع مقدس خرمشهر

در پی آغاز عملیات بیت‌المقدس در نیمه شب دهم اردیبهشت سال ۱۳۶۱ چند هدف عمده استراتژیک و تاکتیتکی از جانب نیروهای ایرانی دنبال می‌شد این اهداف عبارت بودند از:

 • بیرون راندن نیروهای متجاوز به پشت مرزهای بین‌المللی
 • نشان دادن برتری قدرت سیاسی‌-نظامی و اجتماعی جمهوری اسلامی به عراق و حامیان او در منطقه
 • انهدام نیروهای متجاوز در منطقه بین غرب کارون تا خط مرزی
 • آزادسازی خرمشهر از اشغال متجاوزین

آزاد سازی خرمشهر در حقیقت از اهداف مرحله چهارم عملیات بیت‌المقدس بود. در ساعت ۲۲:۳۰ شامگاه شنبه، ۱ خردادماه ۱۳۶۱، مرحله چهارم این عملیات با اعلام رمز یامحمدبن‌عبدالله‌، از بی‌سیم فرماندهی قرارگاه مرکزی کربلا به واحدهای عمل‌کننده، با هدف آزادسازی خرمشهر آغاز شد. در پایان این نبرد علاوه بر پایان بخشیدن به ۱۹ ماه اشغال بخشی از حساس‌ترین مناطق خوزستان و آزادسازی خرمشهر، ضربه‌ای سنگین به توان رزمی و روحیه نیروهای عراقی وارد آمد.در جریان آزادسازی خرمشهر حدود ۱۶ هزار نیروی عراقی کشته و زخمی شدند و همچنین ۱۹ هزار نفر نیروی عراقی به اسارت نیروهای ایرانی درآمدند.

پس از فتح خرمشهر

پس از آزادسازی خرمشهر رزمندگان ایرانی در اولین اقدام خود پس از آزاد سازی شهر، درمسجد جامع خرمشهر نماز اقامه کردند. خبر این پیروزی به سرعت پخش شد و مردم در سرتاسر ایران به خیابان آمدند و به شادی و پخش شیرینی پرداختند.

فتح خرمشهر انعكاس جهانی داشت و از نظر سیاسی عراق با از دست دادن خرمشهر تكیه‌گاهش را برای مذاكره از دست داد. جنگ ایران و عراق به طور کلی به دو مقطع تقسیم می‌شود، مقطع اول مربوط به آغاز جنگ تا آزاد سازی خرمشهر است که استراتژی ایران نظامی و با هدف بیرون راندن عراق از خاک کشور بود و مقطع بعدی مربوط به پس از آزاد سازی خرمشهر است که استراتژی ایران دوگانه بود.

آن طور که صیاد شیرازی نقل می‌کند، استراتژی پس از آزادی خرمشهر استراتژی سیاسی شد و شامل انجام یک عملیات نظامی برای تحقق صلح و با استفاده از عملیات نظامی برای آنکه بتوان از طریق دیپلماسی جنگ را تمام کرد. به عبارت دیگر تصمیم بر آن بود تا عملیات نظامی به عنوان ابزاری در خدمت دیپلماسی قرار گیرد. این استراتژی سیاسی بود ولی هدف عملیات و جنگ نبود بلکه هدف حمایت از سیاست خارجی بود.

ارسال شده در یکشنبه 28 اردیبهشت 1393 ساعت 09:34 ق.ظ نویسنده : شرمندگان

فعالیت خبرگزاری حیات متوقف شد!

فعالیت خبرگزاری حیات متوقف شد!

به گزارش وبلاگ جانبازان شیمیایی ایران خبرگزاری حیات به عنوان نخستین پایگاه اطلاع رسانی ایثار و شهادت که کار خود را رسما از سال 86 آغاز کرد در سال 89 به دستور رئیس بنیاد شهید وقت مسعود زریبافان تعطیل شد و 20 خبرنگار این رسانه ایثارگری اخراج و راهی وزارت کار شدند.

پس از این اقدام خبرگزاری به یک پیمانکار غیر رسانه ای داده شد و پس از مدتی بنیاد شهید کار را دوباره به دست گرفت تا اینکه پس از چند سری تغییر تیم رسانه ای حیات بالاخره طی قراردادی با فرزند شهید قرار شد حیات دوباره جان تازه بگیرد.

ولی متاسفانه از اسفندماه سال جاری تاکنون خبرگزاری حیات هنوز به روزرسانی نشده است! و مسئولان بنیاد شهید هم پاسخگوی آن نیستند. هرچند این رسانه هنوز مجوز خبرگزاری را دریافت نکرده ولی تاکنون هزینه سنگینی برای مطرح شدن این رسانه از جیب بنیاد شهید پرداخت شده و هر دوره دستخوش مدیریت سلیقه ای بوده است.

ارسال شده در جمعه 12 اردیبهشت 1393 ساعت 03:20 ب.ظ نویسنده : شرمندگان

یک خبر
زندگی مادر معاون شهید چمران در یک پارکینگ

برخی سایت های خبری در استان بوشهر با انعکاس خبری مبنی بر زندگی مادر معاون شهید چمران در پارکینگ، بسیاری از خوانندگان را مبهوت کردند، این بهت هنگامی بیشتر شد که مشخص می شود این فرد مادر شهید اسماعیل کمان معاون شهید چمران در جنگ های نامنظم بوده است.

به گزارش وبلاگ جانبازان شیمیایی ایران شهید اسماعیل کمان را بوشهری ها خوب می شناسند کسی که دوشا دوش شهید علیرضا ماهینی(مالک اشتر جنگ های نا منظم) جنگید و مدتها در جنگ ها نامنظم معاون شهید دکتر چمران بود.

کمان بعد از شهادت علیرضا ماهینی فرماندهی چندین جنگ نامنظم در کرخه را برعهده داشت.

این شهید پیش از شروع جنگ از سوی استانداری ماموریت یافت به روستای محروم بنجو ( بخش ساحلی ) رفته و به مردمان این دیار خدمت کند در این راه و با مشکلات فراوان توانست مدرسه ای تاسیس کند که هم اینک به نام شهید نام گذاری شده است.

شهید کمان با شروع جنگ تحمیلی در قالب جنگ های نامنظم درعملیات‌های مختلفی همچون سد کوهه، نصر در هویزه، امام علی(ع)در تپه‌های الله اکبر، مالکیه و فتح دهلاویه شرکت داشت که در دوم فروردین 1361 درعملیات فتح المبین در منطقه شوش در سن 24 سالگی به فیض شهادت نائل آمد.

مادر شهید می گوید: با گذشت 30 سال از شهادت فرزندم مسئولان نسبت به ما کم لطف بوده اند و بنده گلایه بسیاری از مسئولین دارم و از ریاست بانک اقتصاد نوین آقای خدری تشکر فراوان را دارم که پارکینگ منازل سازمانی بانک را تحت اختیار ما قرار داده است تا بی خانمان نشویم.

همرزم شهید اسماعیل کمان در مورد وضعیت مادر این شهیدمی گوید: مادر این شهید هم اینک هشت ماه است که در پارکینگ یکی از بانک های بوشهر زندگی می کند و تاکنون هیچ مسئولی برای رسیدگی به وضعیت این مادر اقدامی نکرده است.

وی در مورد شخصیت این شهید می گوید: اسماعیل کمان همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی در استان به عنوان مسئول کارگزینی استانداری مشغول به کار شد ولی، با حمله عراق به کشور، به عنوان یکی از رزمندگان چریک نسبت به مجاهدت و دفاع از کشور اقدام کرد به گونه ای که موفق می شود، به همراه شهید چمران در بسیاری از عملیات های دفاعی و چریکی نقش آفرینی کند.

همرزم شهید به مشکل ایجاد شده برای مادر شهید کمان اشاره و می گوید: مشکل این است که به دلیل حکم دادگاه و به دلیل بدهی 40 میلیون تومانی یکی از فرزندان، خانه ای که مادر شهید کمان در آن سکونت داشته است از سوی دادگستری تخلیه و در اختیار طلبکار قرار گرفته است و او اینک در هشت ماه گذشته در پارکینگ روزگار می گذراند.

وی افزود: دراین مدت به عنوان یک جانباز، دیدارهای متعدد و نامه نگاری های بسیاری با مسئولان بنیاد شهید، استانداری، دفتر امام جمعه، سپاه و دیگر مسئولان برای توجه و رسیدگی به وضعیت مادر شهید کمان انجام دادم ولی، تاکنون این تلاش ها بی ثمر باقی مانده و موفق به دریافت کمک برای این مادر از سوی مسئولان نشده ایم.

وی با ابراز گلایه شدید از بی توجهی های صورت گرفته به این مادر شهید گفت: ارگان ها و سازمان های مختلفی در این استان وجود دارد که خانه های سازمانی در اختیار دارند که هم اینک خالی هستند، این ارگان ها و ادارات می توانند به راحتی برای اسکان این مادر پیشگام شده و اقدام لازم را به انجام برسانند که این مهم تنها با یک دستور ساده استاندارانجام شدنی است ولی، با وجود اینکه مسئولان از این وضعیت اطلاع دارند چنین دستوری برای اسکان این مادر شهید که 80 سال سن دارد داده نشده است.

این جانباز با بیان اینکه آبروی این مادر شهید و حفظ آن از واجبات و از وظایف مسئولان بنیاد شهید است، اظهار داشت: با وجود اینکه مادر شهید کمان در فاصله اندکی از ساختمان بنیاد شهید قرار دارد، تاکنون رسیدگی و بازدید از وضعیت ایشان صورت نگرفته است که این موضوع جای تعجب دارد که مسئولان بنیاد چرا تاکنون به درب خانه این مادر نیامده اند.

وی با بیان اینکه این مادر دارای فرزند معلولی نیز هست که اینک با او زندگی می کند، بیان داشت: مسئولان بنیاد شهید به این مادر اعلام کرده اند که می تواند نسبت به دریافت وام 50 میلیون تومانی برای خرید خانه اقدام کند ولی، با این مبلغ وام در کجای این شهر می توان خانه خریداری کرد و حتی درصورت پیدا شدن خانه ای با این قیمت، اقساط آن باید چگونه پرداخت شود.

وی با تاکید بر اینکه این مادر هم اینک نیازمند مکانی مناسب با شان خانواده های شهدا برای اسکان است، گفت: تاکنون چهار بار تلاش کرده ایم با استاندار ملاقات کنیم ولی، مشاور امور ایثارگران وی گفته است که نمی تواند وقتی برای انجام این دیدار تعیین کند چرا که استاندار به کسی ملاقات نمی دهد.

به وضعیت مادر شهید کمان رسیدگی کرده ایم/ نباید موضوع را رسانه ای می کردند

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان بوشهر نیز در پاسخ به این سوال که چرا مادر شهید کمان در پارکینگ زندگی می کند با رد این موضوع گفت: این مادر شهید سه فرزند پسر دارد و آیا او باید در پارکینگ زندگی کند؟

محمد حاجی زاده گفت: ایشان در خانه فرزندشان که کارمند تامین اجتماعی است زندگی می کنند و حتی به ملاقات وی در خانه اش که پشت حوزه علمیه بوده است رفته و حضوری با وی دیدار داشته ام.

وی با طرح این سوال که چرا مادری که دارای فرزند دختر و پسر است در حال حاضر باید در پارکینگ زندگی کند، اظهار داشت: با مسئولان دادگستری برای توقف حکم و بازگرداندن آن اقدام کرده و در دیدار با رییس کل دادگستری استان بر اهمیت این موضوع تاکید کرده ام.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان بوشهر با بیان اینکه حقوقی که اینک این مادر شهید دریافت می کند 800 هزار تومان است، اشاره و با بیان اینکه این حقوق باید حداقل سه برابر این مقدار باشد، ادامه داد: متاسفانه به دلیل بی توجهی های صورت گرفته ازسوی دستگاهی که این شهید در زمان شهادت کارمند آن بوده است و نیز پیگیری نکردن موضوع از سوی خانواده برای دریافت حکم کارگزینی و ارایه آن به سپاه برای برقرار کردن حقوق و مستمری ماهانه، تنها یک سوم حقوق قانونی به این مادر پرداخت شده است که تلاش و مکاتبه لازم برای برقراری حقوق قانونی به ایشان انجام شده است.

به گفته وی، حقوق ومستمری قابل پرداخت به این مادر شهید، دست کم دومیلیون و 500 هزار تومان است که بلافاصله پس از ارسال نامه و صدور حکم از سوی سپاه، این مبلغ در قالب مستمری به وی پرداخت خواهد شد هر چند که حقوقی را که در سال های گذشته باید به این خانواده پرداخت می کردند را نمی توان به عنوان مطالبه از دستگاه ذی ربط دریافت کرد چرا که قانون مشخصا بر پرداخت مستمری از زمان صدور حکم به بعد تاکید دارد.

مادر شهید در پارکینگ و واحد موجود در آن زندگی می کند

حاجی زاده با تاکید بر اینکه مادر شهید کمان هم اینک در پارکینگ زندگی نمی کند، بیان داشت: دختر و داماد این فرد، دارای خانه ای هستند که به دلیل ناتوانی مادر در بالا رفتن از پله ها، وی را در واحدی که در پارکینگ خانه وجود دارد مستقر کرده و تمام سرویس دهی لازم را به ایشان انجام می دهند بنابراین، نمی توان لفظ سکونت مادر را در پارکینگ مورد استفاده قرار داد.

وی با بیان اینکه در گفت وگو با فرزندان این مادر، آن ها به اشتباه خود در فروش خانه بدون اجازه مادر شهید معترف هستند بیان داشت: آن ها می دانند که اشتباه کرده اند که این خانه را فروخته و مادرشان را در چنین وضعیتی قرار داده اند ولی، برای حل مشکل خانه برای این مادر به آن ها گفته ایم خانه ای را پیدا و از وام برای خرید آن استفاده کنند که با وجود پیگیری های صورت گرفته از سوی این خانواده اقدامی برای دریافت آن صورت نگرفته است.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان بوشهر اضافه کرد: برای بازپرداخت این وام، با توجه به افزایش سه برایری حقوق و مستمری این مادر شهید، به راحتی امکان بازپرداخت تسهیلات دریافتی فراهم است و نباید نگرانی در این زمینه وجود داشته باشد ولی، خانواده این مادر شهید انتظار دارند بدون ضامن نسبت به دریافت وام اقدام کنند که ضوابط بانک چنین چیزی را تایید نمی کند و حتما باید ضمانتی برای بازگردان این تسهیلات ارایه شود.

وی با تایید معلولیت دختر این مادر شهید، تاکید کرد: بر اساس قانون مستمری فقط به همسر ایشان پرداخت می شود ولی، در صورتی که مادر به رحمت خدا برود مستمری قانونا به دختر ایشان منتقل و نسبت به ادامه پرداخت آن اقدام خواهد شد و در این ارتباط مشکلی وجود ندارد.

ارسال شده در چهارشنبه 10 اردیبهشت 1393 ساعت 05:28 ب.ظ نویسنده : شرمندگان

لیلة الرغائب 
(نامی عربی به معنی: شب آرزوها) به نخستین شب جمعهٔ ماه رجب گفته می‌شود. به باور مسلمانان در این شب فرشتگان بر زمین نزول می‌کنندتا رحمت الهی را به جامعه بشری عرضه نمایند. لیله الرغائب در سراسر جهان اسلام گرامی داشته می شود .

پیرامون واژه

کلمهٔ «رغائب» جمع «رغیبه» به معنای چیزی که مورد رغبت و میل است و نیز به معنای عطا و بخشش فراوان می‌باشند. بنابر معنای اول «لیله الرغائب» شبی است که میل و توجه به عبادت و بندگی در آن بسیار است و بندگان خدا در این شب گرایش زیادی به رفتن به در خانه خدا و ارتباط و انس با او دارند. بر پایهٔ معنای دوم «لیله الرغائب» شبی است که در آن عطاء و بخشش خدا بسیار است و بندگان خداوند با رو آوردن به بارگاه خدا و خشوع در برابر بزرگی خدا، شایستهٔ دریافت انعام و عطا و بخشش بی کرانهٔ خدا می‌شوند.

اعمال این شب

 نقل از پیامبر اسلام اعمالی برای این شب ذکر شده‌است:

روز پنج شنبه اول ماه رجب - در صورت امکان و بلا مانع بودن - روزه گرفته شود. چون شب جمعه شد مابین نماز مغرب و عشاءدوازده رکعت نماز اقامه شود که هر دو رکعت به یک سلام ختم می‌شود و در هر رکعت یک مرتبه سوره حمد، سه مرتبه سوره قدر، دوازده مرتبه سوره توحید خوانده شود.
چون دوازده رکعت به اتمام رسید، هفتاد بار ذکر«اللهم صل علی محمد النبی الامی و علی آله» گفته شود. پس از آن در سجده هفتاد بار ذکر «سبوح قدوس رب الملائکة والروح» گفته شود. پس از سر برداشتن از سجده، هفتاد بار ذکر «رب اغفر وارحم و تجاوز عما تعلم انک انت العلی الاعظم» گفته شود. دوباره به سجده رفته و هفتاد مرتبه ذکر «سبوح قدوس رب الملائکة والروح» گفته شود.

در اینجا می‌توان حاجت خود را از خدای متعال درخواست نمود.


پیامبر اسلام در فضیلت این نماز گفته‌است که:

کسی که این نماز را بخواند، شب اول قبرش خدای متعال ثواب این نماز را با زیباترین صورت و با روی گشاده و درخشان و با زبان فصیح به سویش می‌فرستد. پس او به آن فرد می‌گوید: ای حبیب من، بشارت بر تو باد که از هر شدت و سختی نجات یافتی. میّت می‌پرسد تو کیستی؟ به خدا سوگند که من صورتی زیباتر از تو ندیده‌ام و کلامی شیرین تر از کلام تو نشنیده‌ام و بویی، بهتر از بوی تو نبوئیده‌ام. آن زیباروی پاسخ می‌دهد: من ثواب آن نمازی هستم که در فلان شب از فلان ماه از فلان سال به جا آوردی. امشب به نزد تو آمده‌ام تا حق تو را ادا کنم و مونس تنهایی تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور دمیده شود و قیامت بر پا شود، من سایه بر سر تو خواهم افکند.

یوسف زهرابیا .....ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic